Odvrácená strana světa, Expedice >

Cortézovo moře, Mexiko

Mexiko – UNESCO, CORTÉZOVO MOŘE

Mexiko na katamaránu – budete degustovat místní tequilu, plavat s delfíny, lvouny, projíždět se po poušti a užívat si místní pohostinnost. Naše průzkumné plavby vedou ti nejzkušenější kapitáni. Pod vedením cestovatele, horolezce a profesionálního skippera Lukáše Šulce máte unikátní příležitost poznat neobjevená zákoutí Země.

Kalifornský záliv, někdy též Cortézovo moře, je záliv mezi Kalifornským poloostrovem a mexickou pevninou. Obklopují jej mexické státy Baja California, Baja California Sur, Sonora a Sinaloa a délka jeho pobřeží je zhruba 4000 kilometrů. Do zálivu vtékají řeky Colorado, Fuerte, Mayo, Sinaloa, Sonora a Yaqui. Rozloha Kalifornského zálivu činí přibližně 160 tisíc km2. Na většině anglických map je označován jako Kalifornský záliv, zatímco mezi místním obyvatelstvem je nazýván právě Cortézovým mořem.

Záliv z větší části obklopuje Sonorská poušť. Zdejší přírodní prostředí je také unikátní svojí vysokou biologickou diverzitou moře, díky níž a díky zdejším ostrovům byl v roce 2005 zařazen na seznam světového dědictví UNESCO pod názvem „Ostrovy a chráněná území Kalifornského zálivu“ (mezi nimi např. největší mexický ostrov Tiburón). V severní části zálivu žije kriticky ohrožená endemická populace sviňuchy kalifornské. Kalifornský poloostrov patří mezi nejdelší a nejizolovanější poloostrovy a je druhým takovým na světě, hned po Malajském poloostrově v jihovýchodní Asii.
Aktuální plavba proběhne 26.-12.3.2022, podrobnosti zde: https://www.lukesail.eu/aktualni-plavby/mexiko-cortezovo-more-unesco/

Jak tam bude

Hurá na moře